Zašto zapravo ne bi trebao piti kavu nakon treninga?
Za oporavak nije bajno da piješ litre kave nakon teške vježbe. Vježbom povisuješ kortizol koji se otpušta prilikom stresa. To je normalan proces tijekom treninga. Tako tijelo ulazi u katabolizam.
Istovremeno, tijelo ti proizvodi testosteron. Optimiziranje omjera testosteron / kortizol poslije vježbe važno je za oporavak. Čim završiš sa sesijom treninga, prioritet ti je sniziti razinu kortizola da možeš optimizirati omjer T / K. Zato je prehrana nakon treninga bitna za oporavak. Taj obrok prekidač je između kataboličkog i anaboličkog stanja tijela. Međutim, kava omogućuje suprotno.
Sjećaš li se da ujutro popiješ kavu da te digne?! Piješ kavu i tvoje nadbubrežne žlijezde proizvode kortizol. Taj je hormon stimulativan, ali je i kataboličan. Tijekom stresa, kortizol nam je prijatelj. Stvara u tijelu stanje ili za borbu ili za bijeg. Kortizol je hormon koji razbija protein za energiju, idealno prije teške sesije mrtvog dizanja. Ako piješ kavu nakon treninga, onda možeš prolongirati katabolizam.
Kava može biti dvosjekli mač. Ako koristiš kavu da dosegneš novi osobni rekord ili da sagoriš nešto masti, onda napreduješ uz kavu. Ali ako nekoliko puta dnevno piješ kavu za van, onda ne radiš ništa pametno.
Previše kave prečesto može te učiniti ovisnim o kavi za energiju. Osjećat ćeš se „aktivnim, ali umornim“. To su znakovi da trebaš odmor od kave.
Jedan način za to je uzeti nešto što potiče nadbubrežnu žlijezdu. Kofein može uzrokovati stres na nadbubrežnu žlijezdu i iscrpiti tvoje tijelo od nutrijenata. Osiguraj si tijelo i nutrijente u njemu pa uzmi rhodiolu rosecea. To je jedna od ključnih biljaka koje pomažu tijelu da se nosi sa stresom i s tvojim dnevnim unosom kave.
Ne želiš se zezati sa svojim snom. Neko je istraživanje pokazalo da gotovo 50 % Amerikanaca rijetko ili nikada dobro spava. Previše kave može biti uzročnik.
Genetika može igrati ulogu o količini kave koju piješ. Određeno, enzim CYP1A2 glavni je enzim odgovoran za metabolizam kofeina. Likovi s vrlo aktivnim enzimom CYP1A2 imaju brz metabolizam kofeina. Takvi tipovi popiju kavu nakon večere u 21:00h i zaspu bez problema u 21:30. Oni sa sporim metabolizmom popiju pola šalice ujutro, anksiozni su čitav dan i ne mogu zaspati navečer.
Ako imaš spor metabolizam i osjetljiv si na kavu, prestani piti kavu nakon podneva. Ako imaš brz metabolizam, opet zaboravi na kavu nakon 15:00 h. Popijena kava prekasno u danu može povisiti razine kortizola. Zapamti, kako sunce zalazi, tako se spušta i razina tvog kortizola. Zalazak sunca signal je tijelu da smanji proizvodnju kortizola kako bi moglo proizvesti melatonin, ključan za san i oporavak.
Reference: